Co warto wiedzieć o klemach i zaciskach akumulatora?

Spis treści
- Do czego służą klemy akumulatorowe?
- Jak prawidłowo dbać o zaciski akumulatorowe?
- Jak właściwie podłączyć klemy?
Klemy znajdujące się na końcówkach przewodów to elektryczne łączniki pomiędzy akumulatorem, a obwodem zewnętrznym. Są one zaciskane na biegunach akumulatora. Klemy to bardzo ważne części instalacji elektrycznej samochodu. Ich odpowiednie nałożenie jest szczególnie istotne dla rozruchu auta. Klema dodatnia powinna być podłączona do siatki dodatniej pierwszej celi, a klema ujemna do ujemnej celi ostatniej w szeregu. Co jeszcze warto wiedzieć?
Do czego służą klemy akumulatorowe?
Zaciski do akumulatorów samochodowych są ważnym elementem instalacji elektrycznej pojazdu. Są przede wszystkim łącznikiem elektrycznym baterii z prądnicą, rozrusznikiem, masą auta i innymi odbiornikami energii elektrycznej. Odpowiednio zamontowane zapewniają prawidłowy kontakt elektryczny podczas pracy samochodu. Oprócz tego zabezpiecza akumulator przed nieprawidłowym montażem, a wręcz usprawnia ten proces.
Przeczytaj również: Jak prawidłowo dbać o układ hamulcowy?
Jak prawidłowo dbać o zaciski akumulatorowe?
Stan klem akumulatorowych powinien być regularnie kontrolowany. Dzięki temu układ ładowania będzie mógł działać bez zarzutu. Jednymi z głównych zagrożeń dla zacisków są kurz, produkty reakcji chemicznej i inne zanieczyszczenia. Żeby usunąć zabrudzenia należy najpierw zdemontować klemy. Ołowiane bieguny i współpracujące z nimi zaciski akumulatorowe, powinno się co jakiś czas dokładnie wyczyścić, najlepiej używając specjalnej szczotki. Dzięki temu można uniknąć zwarcia. Należy też przyjrzeć się śrubom, którymi skręcane są zaciski. Uszkodzenia i wady kwalifikują śruby lub nakrętki do wymiany. Kontrola poprawności zasilania również jest ważna. Zapewnia to lepsze przewodzenie prądu. Zaciski wykonywane są z ołowiu albo mosiądzu. Te zrobione z ołowiu nie niszczą się od działania elektrolitu i korozji i szczelniej się zaciskają, a przy tym są w korzystnych cenach. Dlatego są zdecydowanie częstszym wyborem.
Jak właściwie podłączyć klemy?
Oczyszczone i odpowiednio zamontowane zaciski zapewniają prawidłową pracę układu elektrycznego. Podłączenie klem do akumulatora nie jest trudne, ale warto znać kilka zasad i poświęcić temu trochę uwagi. Dla bezpieczeństwa warto skorzystać z pomocy w profesjonalnych warsztatach samochodowych i korzystać z wysokiej jakości części, jak tych ze Sklepu motoryzacyjnego S-Auto we Wrocławiu. Najważniejszą zasadą montażu klem jest kolejność ich podłączania. Najpierw należy podłączyć zacisk dodatni, a następnie ujemny, żeby uniknąć zwarcia. Odłączając postępujemy odwrotnie. Podłączanie należy wykonywać delikatnie i ostrożnie. Wiele nowych samochodów ma bezpieczniki, chroniące akumulator przed zwarciem.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Samochody - akcesoria, części zamienne - produkcja, hurt
Cross s.c.
woj. mazowieckie05-816 Michałowice, Ogrodowa 15
-
Samochody - akcesoria, części zamienne - detal
Laguna Auto-Handel Jacek Kaszuba
woj. śląskie41-219 Sosnowiec, 11 Listopada 163
-
Samochody - akcesoria, części zamienne - detal
Mada Części Samochodowe
woj. wielkopolskie63-400 Ostrów Wielkopolski, Limanowskiego 65/1