Materiał Partnera

Co zrobić, jeżeli samochód nie przejdzie badań w stacji kontroli pojazdów?

Co zrobić, jeżeli samochód nie przejdzie badań w stacji kontroli pojazdów?

Jazda niesprawnym autem,  które nie przeszło przeglądu technicznego w stacji kontroli pojazdów, wiąże się z wieloma konsekwencjami – przede wszystkim zwiększa się ryzyko wypadku. Gdyby doszło do stłuczki, kierowca takiego auta może zostać uznanym za winnego wypadku i być obciążonym kosztami napraw. Jak poradzić sobie z samochodem, które nie przeszło badań w stacji kontroli pojazdów?

Co warto wiedzieć o przeglądzie technicznym auta w stacji kontroli pojazdów?

Coroczny przegląd techniczny samochodu jest obowiązkowy dla aut, które przekroczyły już 5 lat. W przypadku nowych samochodów pierwsze badania należy wykonać po 3 latach, potem po 2 latach, a następnie już co roku. Samochody z instalacją LPG – bez względu na wiek – muszą być poddawane corocznemu przeglądowi technicznemu. Jeśli podczas badań okaże się, że któryś z podzespołów jest niesprawny, diagnosta nie podbije dowodu rejestracyjnego. W takim wypadku jedynie wystawi zaświadczenie, jakich usterek należy się pozbyć w przeciągu 14 dni. Po dokonaniu napraw, właściciel pojazdu musi powtórzyć badania w stacji kontroli pojazdów.

Standardowy koszt przeglądu technicznego waha się w przedziale 100 zł. W przypadku samochodów z instalacją LPG może wzrosnąć do 160 zł. Auto, które nie przeszło pozytywnie badania w stacji kontroli pojazdów, musi zostać poddane (po naprawach niesprawnych podzespołów) przeglądom cząstkowym.

Firma Auto Krak prowadzi profesjonalną stację diagnostyczną w Krakowie, w ramach której wykonuje przeglądy rejestracyjne i techniczne aut osobowych.

Co zrobić w przypadku niekorzystnego przeglądu technicznego?

Jak było wspomniane wcześniej, jeśli auto nie przejdzie przeglądu, diagnosta wystawia zaświadczenie o tym, jaką wadę należy wyeliminować w ciągu 14 dni. Ów dokument uprawnia do poruszania się pojazdem – jedynie do warsztatu mechanicznego, by pozbyć się usterki. Po upływie 14 dni następuje kolejne badanie w stacji kontroli pojazdów. Jeśli kierowca zleci diagnozę w tym samym punkcie, ponosi jedynie koszt za cząstkowy przegląd. Jeżeli natomiast uda się do innego diagnosty, powtórnie musi wpłacić pełną kwotę za przegląd techniczny. Warto dodać, że nieprawidłowości w podzespołach nie są anonimowe. Od 13 listopada 2017 roku wprowadza się je do Centralnej Ewidencji Pojazdów, gdzie mogą zajrzeć wszyscy diagności.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy