Materiał Partnera

Czy auto gaz to rozwiązanie ekologiczne?

Czy auto gaz to rozwiązanie ekologiczne?

W ostatnich latach panuje moda na elektromobilność. Coraz więcej producentów samochodów wprowadza na rynek hybrydowe i elektryczne wersje swoich modeli, które mają przyczyniać się do ograniczenia emisji szkodliwych składników spalin. Obok benzyny i oleju napędowego istnieje jednak także auto gaz, bardzo popularny wśród polskich kierowców. Czy to paliwo również jest rozwiązaniem ekologicznym?

Spalanie LPG powoduje ograniczenie emisji tlenku węgla i nierozłożonych węglowodorów

Dwutlenek węgla jest często przedstawiany jako największe zagrożenie dla środowiska naturalnego. Odpowiada za 25% efektu cieplarnianego. Naszemu otoczeniu i nam samym bardzo szkodzą także inne substancje, które powstają w procesie spalania paliw kopalnych: tlenek węgla (CO, znany jako czad) oraz nierozłożone węglowodory (HC). Są one wynikiem niedokończonego procesu spalania – im przebiega ono efektywniej, tym ich emisja jest mniejsza.

Sposobem na ograniczenie emisji tych szkodliwych substancji jest stosowanie paliw o niskiej zawartości węgla. Jednym z nich jest LPG, które składa się głównie z propanu i butanu. Ze względu na to, że ten gaz tworzy z powietrzem bardziej homogeniczną mieszaninę w porównaniu z benzyną, jakość spalania znacznie się poprawia. W porównaniu z benzyną podczas spalania LPG wydziela się o 10-15% mniej dwutlenku węgla, 20% mniej tlenku węgla oraz od 55 do 60% mniej węglowodorów. Zestawienie auto LPG z olejem napędowym wypada jeszcze korzystniej dla tego pierwszego.

LPG nie zawiera azotu paliwowego

Oprócz dwutlenku i tlenku węgla oraz węglowodorów podczas spalania paliw kopalnych wydzielają się również tlenki azotu (NOx), które są wyjątkowo szkodliwe dla organizmu człowieka. Po opuszczeniu rury wydechowej reagują one z węglowodorami, tworząc ich kolejne, toksyczne odmiany, przyczyniające się do powstawania smogu i kwaśnych deszczy. Ropa naftowa zawiera od 0,01 do 0,3% azotu paliwowego, choć jego udział może sięgać nawet 0,9%. Tymczasem LPG jest wolny od azotu paliwowego, co sprawia, że podczas spalania LPG wydziela się znacznie mniej szkodliwych związków.

Dzięki mniejszej emisji szkodliwych substancji LPG stanowi ciekawą alternatywę dla pojazdów elektrycznych – zwłaszcza jeśli chodzi o auta, które już jeżdżą po drogach. Jeśli chcesz zamontować instalację gazową w swoim samochodzie, zgłoś się do sprawdzonego warsztatu, takiego jak Auto Gaz Śląsk z Katowic. Specjaliści dobiorą odpowiedni rodzaj instalacji do typu silnika oraz przeprowadzą wszelkie niezbędne prace montażowe i kalibracyjne. Dzięki temu Twoje auto stanie się o wiele przyjaźniejsze dla środowiska, a Ty –  dzięki temu, że LPG jest dużo tańsze od benzyny i oleju napędowego – zaoszczędzisz na kosztach paliwa.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy