Materiał Partnera

Czym charakteryzują się oleje do pojazdów ciężarowych?

Czym charakteryzują się oleje do pojazdów ciężarowych?

Wybór oleju do samochodu jest niezwykle istotny, gdyż wpływa na dynamiczność oraz żywotność silnika. Dlatego warto go odpowiednio dopasować. Ze względu na swoją konstrukcję i właściwości pojazdy silnikowe wymagają często innych rozwiązań niż auta osobowe. Zatem należy mieć to na uwadze przy wymianie filtrów i płynów w nich. Dowiedz się, jakimi cechami powinien charakteryzować się olej do samochodów ciężarowych.

Olej do pojazdów ciężarowych – czym się różni od zwykłego?

Zarówno w silnikach samochodów osobowych, jak i ciężarowych wykorzystywany jest olej. Natomiast używanie takiego samego produktu do obu tych pojazdów jest istotnym błędem. Należy zaopatrywać się w specjalne oleje przeznaczone do samochodów ciężarowych. Można je znaleźć w sklepach takich jak Buwar. Wiele osób może się zastanawiać, czym właściwe różni się olej dla pojazdów ciężarowych od zwykłego? Otóż ten pierwszy charakteryzuje się następującymi cechami:

  • odpowiedni skład chemiczny

Oleje przeznaczone do silników samochodów ciężarowych mają większą zawartość substancji, przeciwdziałające osadzaniu się sadzy. Zawierają także specjalne przeciwutleniacze, które mają za zadanie zwiększyć wytrzymałość silników podczas eksploatacji.

  • wysokopopiołowość

W przeciwieństwie do samochodów osobowych, do pojazdów ciężarowych stosuje się oleje wysokopopiołowe. Takie produkty są idealne na długie przebiegi, charakterystyczne dla pojazdów ciężarowych.

Dlatego zawsze warto pamiętać, aby stosować inny olej do samochodu ciężarowego i osobowego. W przeciwnym razie może dojść do negatywnego wpływu produktu na silnik. Wynika to również z częstotliwości wymiany oleju – w samochodach osobowych jest to średnio co 10-15 tysięcy kilometrów. Natomiast w pojazdach ciężarowych wykonuje się to, co 90-100 tysięcy kilometrów.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze oleju do samochodu ciężarowego?

Zanim zdecydujesz się na zakup oleju do samochodów ciężarowych, zwróć uwagę na czynniki, takie jak:

  • norma producenta

Warto wiedzieć, że często do danych silników są polecane oleje o różnych klasach jakości. Na szczęście nietrudno znaleźć produkt o odpowiednich parametrach.

  • rodzaj oleju

Najpopularniej stosowane oleje to mineralne, półsyntetyczne i w pełni syntetyczne. Te ostatnie charakteryzują się najlepszymi właściwościami, ale też są najdroższe.

Jeśli nadal zastanawiasz się, jaki olej będzie najlepszy do Twojego pojazdu ciężarowego, poproś o poradę fachowca w sklepie specjalizującym się w sprzedaży takich preparatów. Warto wybrać produkty o najlepszych właściwościach dla samochodu ciężarowego.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy