Artykuł sponsorowany

Jak dobrać akumulator do motocykla?

Jak dobrać akumulator do motocykla?

Dawno minęły czasy, gdy sposobem na uruchomienie niemal każdego jednośladu było użycie rozrusznika nożnego, czyli tzw. kopniaka. Dziś w większości nowych maszyn poza motocyklami crossowymi, gdzie liczy się zminimalizowanie wagi i rozmiarów, niezależnie od pojemności oraz masy użytkownik znajdzie zamontowany akumulator, a także rozrusznik elektryczny. Dzięki niemu start maszyny może nastąpić natychmiast i bez zbędnego wysiłku.

Podstawowe parametry akumulatora motocyklowego

Korzystanie z nowoczesnego motocykla bez sprawnego akumulatora jest zwykle niemożliwe. Ponieważ żywotność akumulatorów motocyklowych jest ograniczona, w wielu maszynach trzeba zastąpić stare źródło prądu rozruchowego nowym. Wśród istotnych parametrów, na jakie musi zwrócić uwagę kupujący, będą przede wszystkim rozmiar oraz położenie bieguna dodatniego – lewe albo prawe. Obie te cechy wpływają na możliwość zamontowania urządzenia, z uwagi na rodzaj mocowania i wielkość wnęki, a także długość kabli zakończonych klemami. Równie ważna okaże się pojemność, która powinna odpowiadać zaleceniom producenta motocykla – im więcej elektroniki, tym powinna ona być większa. Istotna jest też wielkość prądu rozruchowego, która jest uzależniona od pojemności silnika. W przypadku starszych maszyn trzeba zwracać uwagę na napięcie, które kiedyś wynosiło zaledwie 6 V, podczas gdy dzisiejszym standardem jest 12 V. Z punktu widzenia użytkownika motocykla będącego pojazdem wykorzystywanym pod naszą szerokością geograficzną raczej sezonowo znaczenie ma czas rozładowania. Jeśli będzie on dostatecznie długi, zimą akumulator trzeba będzie naładować tylko raz, a przy niektórych modelach nawet to może się okazać niepotrzebne.

Rodzaje akumulatorów motocyklowych

Szeroki wybór akumulatorów motocyklowych można znaleźć w ofercie sklepu BATCAR. Sprzedaje on również prostowniki oraz urządzenia rozruchowe, a także akumulatory do innych pojazdów.

W motocyklach można stosować różne typy akumulatorów, choć najlepiej korzystać z rozwiązań sugerowanych przez producenta jednośladu. Dostępne są klasyczne akumulatory kwasowo-ołowiowe, których zaletą jest korzystna cena. Można się zdecydować na akumulator AGM, gdzie elektrolit jest uwięziony w matach z włókna szklanego, co daje lepszą odporność na wstrząsy i wibracje. Dostępne są akumulatory żelowe, w których elektrolit został zagęszczony żelem krzemionkowym, co pozwala na mocowanie pod różnymi kątami i na głębokie rozładowanie. Wielu użytkowników korzysta też z nowoczesnych akumulatorów litowo-jonowych, które cechuje mała masa i znikome samorozładowanie przez dłuższy czas.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy