Jak dobrać lakier samochodowy do karoserii, na której powstał ubytek?

Pojawianie się ubytków w lakierze samochodowym to chleb powszedni dla wielu kierowców. Do uszkodzeń karoserii dochodzi między innymi w przypadku kolizji parkingowych, wypadków komunikacyjnych czy niesprzyjających warunków atmosferycznych, na przykład nagłego gradobicia. Wówczas wskazane jest przeprowadzenie prac naprawczych. W jaki sposób należy dobierać lakier samochodowy do karoserii, na której powstał ubytek, aby uzyskać satysfakcjonujący efekt?
Dobór koloru lakieru samochodowego krok po kroku
Pojawienie się ubytków na karoserii wielu kierowcom kojarzy się z utratą wartości pojazdu. Nierzadko bowiem dzieje się tak, że naprawy są przeprowadzane niedbale, a efekty malowania są widoczne gołym okiem. Warto jednak zlecić taką usługę sprawdzonemu zakładowi blacharskiemu, wówczas naprawa lakiernicza będzie niewidoczna. Usługa lakiernicza powinna się rozpocząć od odczytania fabrycznego oznaczenia kolory lakieru. Taką informację można znaleźć na tabliczce znamionowej. Następnie specjalista może przejść do tworzenia idealnej mieszanki, która skutkuje otrzymaniem farby, która jest indywidualnie dopasowana do konkretnego pojazdu. Chodzi tutaj przede wszystkim o skład produktu. Ważne jest, aby farba bazowała na identycznych pigmentach. Właśnie dlatego prace trzeba przeprowadzić przy dziennym świetle. Dobry fachowiec bierze pod uwagę takie czynniki jak jaśnienie metalicznego lakieru i ciemnienie niemetalicznego po wyschnięciu.
Przeczytaj również: Czym wyróżniają się SUV-y Volvo?
Mieszanka gotowa. Co dalej?
Stworzenie odpowiedniej mieszanki lakieru to dopiero połowa sukcesu. Równie ważny jest sposób przeprowadzenia prac. O to, jak powinny przebiegać, zapytaliśmy specjalistę z zakładu lakierniczego w Toruniu Celmer, który wytłumaczył:
Przeczytaj również: Kiedy warto skorzystać z usług elektromechanika?
- Nawet najlepszy specjalista nie będzie w stanie sprawić, że karoseria odzyska dawny blask bez dobrze sporządzonej mieszanki. Po przygotowaniu farby można przejść do właściwych prac. W naszym warsztacie rozpoczynamy je od pozbycia się starej warstwy. Kolejnym krokiem jest odtłuszczenie lakieru. Stosujemy do tego profesjonalne narzędzia ścierne. Wówczas konieczne jest dokładne oczyszczenie i odtłuszczenie blachy nadwozia. Na tym etapie niezbędne jest wykorzystanie benzyny ekstrakcyjnej. Wówczas na powierzchnię samochodu można nałożyć podkład, a następnie wygładzić i zeszlifować ją. Ostatnim krokiem jest aplikacja bezbarwnego lakieru nabłyszczającego i wypolerowanie karoserii przy pomocy pasty ściernej.
Po przeprowadzeniu prac przygotowawczych omówionych przez naszego rozmówcę można przejść do aplikacji lakieru przy pomocy pistoletu dyspersyjnego z odpowiednimi dyszami.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Samochody - regeneracja podzespołów
Auto Elektro Klima Daniel Mazurkiewicz
woj. dolnośląskie50-541 Wrocław, al. Armii Krajowej 57C
-
Samochody - stacje obsługi, mechanicy
U Grześka Auto Service Grzegorz Zielewski
woj. łódzkie95-100 Piaskowice 11
-
Samochody - diagnostyczne usługi
MT Conticars - Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów, Myjnia samochodowa
woj. śląskie43-180 Orzesze, Mikołowska 88