Jak działają stacje demontażu pojazdów?

Demontaż pojazdu, inaczej złomowanie, może dotyczyć pojazdu po szkodzie całkowitej, poważnym uszkodzeniu lub zużyciu wynikającym z rocznika. Zdarza się, że wartość samochodu jest na tyle niska, że bardziej opłacalne staje się jego zezłomowanie niż sprzedaż. Stacje demontażu, nazywane również auto szrotami, znajdują się na terenie całego kraju i działają według ściśle określonych zasad. W artykule wyjaśniamy, jak przebiega proces złomowania aut.
Na czym polega proces demontażu pojazdu?
Demontaż samochodu (złomowanie), najprościej rzecz ujmując, polega na rozłożeniu go na części pierwsze. Czynność ta może dotyczyć nie tylko aut osobowych, ale również innych rodzajów pojazdów. A jak krok po kroku przebiega proces demontażu? Na początku samochód jest ważony, następnie usuwane są wszystkie płyny (w tym m.in. paliwo i olej). Później kolejno wymontowywane są filtry, szyby, katalizator itd. Części sprawne lub te, na które jest zapotrzebowanie, podlegają dalszej odsprzedaży. Przy czym, najczęściej poszukiwane na rynku części to: elementy oświetlenia, felgi, sprzęt elektroniczny, silniki i amortyzatory. Auto szroty, czyli stacje demontażu pojazdów, umożliwiają zakup części po niższej cenie, niekiedy też podzespołów oryginalnych wycofanych z produkcji.
Segregacja i recykling części po złomowaniu
Rozbiórka auta na elementy pierwsze to dopiero początek. Bardzo ważne jest dalsze zagospodarowanie pozostałych części lub ich utylizacja. Po demontażu pojazdu następuje segregacja części – te, które nadają się jeszcze do użytku trafiają do konkretnych odbiorców. Przykładowo, podzespoły szklane są przekazywane do hut i podlegają dalszej obróbce. Niektóre części wymagają oczyszczenia na stacji demontażu, z tego względu firmy te muszą ściśle przestrzegać zasad ochrony środowiska. Należy bowiem pamiętać, że w samochodzie znajdują się części toksyczne (takie jak rtęć), czy wybuchowe i zawierające metale ciężkie. Oleje, pozostałości smarów, komponenty plastikowe i te z tworzyw sztucznych, takie jak opony, poddaje się dalszemu recyklingowi. Karoserie są dzielone i zamieniane w większości na złom, a inne podzespoły – wykorzystywane do dalszej odsprzedaży. Na terenie Łodzi i okolic przykładem firmy, która zajmuje się demontażem pojazdów jest Konger Recykling Polska.
Kwestie prawne dla stacji demontażu
Każda stacja demontażu musi posiadać pozwolenie na prowadzenie działalności, a także funkcjonować zgodnie z zasadami ochrony środowiska. Właściciele takich przedsiębiorstw zobowiązani są do działania zgodnie z prawem i zgłaszania wszelkich nieprawidłowości i podejrzeń przestępstwa odpowiednim organom ścigania. Auto szroty są także upoważnione do wydawania zaświadczeń o demontażu, potrzebnych do wyrejestrowania auta. Warto pamiętać, że pojazd wyrejestrowany nie podlega już obowiązkowi ubezpieczenia OC, dlatego jego właściciel może ubiegać się o zwrot składki OC lub innych ryzyk dobrowolnych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Samochody - złomowanie
Autozłom Hanmet Skup Złomu Kasacja Pojazdów
woj. lubuskie66-400 Gorzów Wielkopolski, Myśliborska 21