Jak korzystanie z LPG wpływa na koszty eksploatacji pojazdu?
Rosnąca popularność autogazu w Polsce w dużej mierze jest spowodowana tym, że w środkach masowego przekazu podaje się informacje, iż na tej inwestycji można sporo zaoszczędzić, nawet pomimo początkowych kosztów związanych z opłaceniem montażu. Czy jest to prawdą? Jak dokładnie korzystanie z LPG wpływa na to, jakie ponosimy koszty eksploatacji samochodu?
Czy za paliwo LPG zapłacimy mniej?
Zastanawiasz się, czy naprawdę oszczędzisz na paliwie korzystając z LPG? Wystarczy spojrzeć na obowiązujące ceny paliw na stacjach benzynowych, żeby przekonać się, że benzyna jest droższa od LPG. Oczywiście występują okresy, w których ceny benzyny gwałtownie rosną na skutek czynników ekonomicznych i politycznych, a bywa też tak, że są one mniejsze. Jednakże niezależnie od zawirowań na rynku paliwowym, które powodują, że nieraz i ceny LPG wzrastają, za litr paliwa gazowego zawsze zapłacimy mniej niż za litr benzyny.
Posłużmy się konkretnym przykładem. 22 lipca 2022 roku podjeżdżasz autem z silnikiem benzynowym na stację benzynową. Dolewasz 10 litrów benzyny PB95, która kosztuje w tym dniu w Polsce średnio 7,27 złotych. Musisz więc zapłacić rachunek opiewający na kwotę 70,27 złotych. A teraz wyobraź sobie, że masz auto zasilane gazem LPG i chcesz zatankować. Średnia cena LPG w tym dniu w Polsce wynosi 3,33 złote, więc wydajesz 30,33 złotych za taką samą ilość paliwa, czyli aż o 39,95 złote mniej. Różnica jest znacząca.
Czy montaż instalacji gazowej naraża kierowcę na dodatkowe wydatki?
Ale to, że oszczędzamy na paliwie nie oznacza, iż nie ponosimy dodatkowych wydatków związanych z posiadaniem instalacji LPG. Już sam montaż autogazu kosztuje między 2 a 3 tysiące złotych. Oczywiście ceny rynkowe są zróżnicowane, więc warto znaleźć taką firmę, która montuje auto gaz szybko i w rozsądnej cenie, na przykład dostawcę gazu Gal-Gaz. To jednak nie koniec kosztów, ponieważ od razu po założeniu instalacji gazowej należy zapłacić 63 złote za badanie techniczne, nawet jeśli mamy nowy samochód. Co więcej, takie badanie należy przeprowadzać co roku – również w nowym pojeździe. Przed rozpoczęciem badania właściciel auta musi przedstawić także aktualny atest na zbiornik.
Czy zatem dzięki LPG koszty eksploatacji auta się zmniejszają?
Nie powinniśmy jednak martwić się dodatkowymi kosztami związanymi z montażem LPG. Przy tak dużych różnicach w cenie paliw nie ma możliwości, żeby zamiana instalacji na gazową się nie opłacała. Eksperci twierdzą, że inwestycja ta zwraca się średnio w okresie do 12 miesięcy, w zależności od tego, jakie dystansy pokonujemy naszym pojazdem.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana