Jak postąpić w przypadku awarii samochodu na autostradzie?

Poważne usterki w samochodzie niekiedy ujawniają się w najmniej oczekiwanym momencie. Do niebezpiecznej sytuacji może dojść wówczas, gdy zdarzy się to na drodze ekspresowej lub na autostradzie. Wiedząc, jak należy się wówczas zachować, zaoszczędzimy sobie sporo nerwów i problemów. W artykule podpowiadamy, jak zasygnalizować awarię auta na autostradzie i kogo należy następnie zawiadomić.
Oznakowanie miejsca awarii
Pierwszą czynnością, który należy wykonać, gdy tylko zaobserwujemy awarię naszego pojazdu na autostradzie jest zjechanie na pas awaryjny. Nie warto zwlekać długo z taką decyzją, ponieważ nagłe unieruchomienie samochodu na środku pasa może w najgorszym przypadku spowodować karambol. Następnie należy włączyć światła awaryjne i umieścić trójkąt ostrzegawczy w odległości co najmniej 100 m za autem. Zaleca się także założenie kamizelki odblaskowej. W międzyczasie wszyscy pasażerowie powinni opuścić pojazd i dla własnego bezpieczeństwa przebywać za barierami energochłonnymi. Warto przy tym pamiętać, że korzystając z tzw. drzwi ewakuacyjnych, możemy je otworzyć jedynie od strony drogi.
Zawiadomienie zarządcy autostrady
Dopiero po prawidłowym oznakowaniu miejsca postoju oraz zapewnieniu bezpieczeństwa pasażerom, możemy zgłosić usterkę do zarządcy autostrady. Numery telefonów znajdziemy na biletach autostradowych, na przydrożnych tablicach bądź stronach internetowych. Po pomoc można dzwonić również z budki alarmowej z napisem SOS (są one ustawiane co 2 km wzdłuż drogi). Wezwanie służb drogowych działających na autostradzie jest konieczne do profesjonalnego zabezpieczenia miejsca zdarzenia przy użyciu pachołków. Dobrą praktyką jest również poinformowanie innych uczestników ruchu o usterce (szczególnie wtedy, gdy nastąpiło zwężenie odcinka jezdni) np. za pośrednictwem popularnej aplikacji Yanosik.
Pomoc drogowa i holowanie
Czas oczekiwania na drogowców wynosi zwykle ok. 45 minut. Po dodatkowym zabezpieczeniu miejsca przez służby, możemy przejść do samodzielnej naprawy lub skorzystać z usług pomocy drogowej. Zarządca autostrady zwykle współpracuje z firmami holowniczymi i proponuje transport samochodowy. Jednak cena za taką usługę może być wysoka, dlatego warto jest podjąć próbę samodzielnego znalezienia lokalnej firmy dysponującej odpowiednią lawetą. Przykładem firmy oferującej tego typu usługi na terenie województwa wielkopolskiego jest CUBE-TRANS. Należy pamiętać, że holowanie przez inny samochód osobowy na autostradzie jest surowo zabronione. Do tego celu przeznaczone są wyłącznie specjalnie przystosowane pojazdy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Samochody - stacje obsługi, mechanicy
Wamat Autoserwis Matusik
woj. małopolskie31-764 Kraków, Obwodowa 5
-
Samochody - blacharstwo, lakiernictwo
Bogusław Zając P.P.H.U.
woj. małopolskie30-391 Kraków, Spacerowa 17
-
Samochody - stacje obsługi, mechanicy
Przedsiębiorstwo handlowo-usługowe Franciszek Dalecki
woj. pomorskie83-000 Pruszcz Gdański, Grunwaldzka 111
-
Samochody - akcesoria, części zamienne - naprawa
Auto Sport Georges Achard
woj. kujawsko-pomorskie86-031 Żołędowo, Szosa Gdańska 23