Materiał Partnera

Jak przebiega proces oddania auta do skupu?

Jak przebiega proces oddania auta do skupu?

Pozbycie się starego lub niesprawnego samochodu na skupie to jedna z najczęściej wybieranych opcji. Trzeba jednak mieć na uwadze, że oddanie auta do skupu wiąże się z dopełnieniem kilku formalności. Warto sprawdzić, jak się przygotować, zanim wybierzemy się na skup oraz jak wygląda cały proces sprzedaży samochodu.

Jakich formalności trzeba dopełnić sprzedając auto na skupie?

Pierwszy krok to osobiste odwiedzenie auta do skupu bądź kontakt telefoniczny, czy mailowy. Podczas rozmowy pracownik skupu samochodów zbiera najważniejsze informacje o pojeździe i jego stanie technicznym. Jeśli skup aut jest zainteresowany samochodem, należy przygotować dokumenty do transakcji. Konieczny jest dowód osobisty lub inny dokument, który potwierdzi naszą tożsamość, dowód rejestracyjny, karta pojazdu, jeśli była wydana. Opcjonalnie można zabrać ze sobą zaświadczenie potwierdzające OC auta oraz przegląd techniczny. Dokumenty te pozwolą na legalną transakcję oraz ustalenie rzeczywistej wartości pojazdu. Usługi skupu samochodów oferuje między innymi Autoskup.

Czy na skup można oddać auto powypadkowe?

Większość profesjonalnych skupów aut oferuje swoim klientom kupno pojazdów w każdym stanie. Dlatego niezależnie od tego, czy auto jest po wypadku, niesprawne technicznie na skutek awarii, czy bardzo stare, z pewnością będziemy mogli sprzedać go w skupie. Dodatkowo, w niektórych miejscach istnieje możliwość sprzedaży również innych pojazdów jak przykładowo skutery. W przypadku złego stanu technicznego w takich miejscach można z reguły skorzystać z usług kasacji aut. Przy czym warto mieć na uwadze, aby korzystać z uprawionych do tego firm, aby uniknąć problemów prawnych.

Czego należy dopilnować po sprzedaży pojazdu?

Należy pamiętać, że po sprzedaży samochodu konieczne jest dopilnowanie jeszcze kilku formalności. Przede wszystkim do 30 dni po sprzedaży trzeba wyrejestrować auto w odpowiednim dla miejsca zamieszkania wydziale komunikacji. W przypadku kasacji pojazdu dodatkowo należy zabrać ze sobą tablice rejestracyjne oraz zaświadczenie od auto skupu, który wykonał kasację. Pamiętajmy też, aby zgłosić fakt sprzedaży bądź kasacji pojazdu ubezpieczycielowi. W przypadku zezłomowania pojazdu można otrzymać zwrot pieniędzy za okres niewykorzystanego OC/AC.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy