Kiedy pojazd może uzyskać status zabytkowego?

Samochód zabytkowy nietrudno jest rozpoznać na ulicach, ponieważ ma on żółte tablice rejestracyjne. Żeby jednak uzyskać taki status, musi spełnić szereg różnego rodzaju warunków. Dotyczą one nie tylko jego wieku czy ilości zachowanych oryginalnych części, ale nawet znaczenia historycznego. Kiedy pojazd może uzyskać status zabytkowego? Podpowiadamy.
Jakie warunki musi spełniać samochód, aby uzyskać status zabytkowego?
Żeby samochód został uznany za pojazd zabytkowy, zgodnie z prawem powinien spełniać szereg warunków. Wśród nich można wymienić:
wiek — musi mieć co najmniej 25 lat, a od 15 lat nie może być produkowany w danym modelu,
oryginalne części — powinien mieć minimum 75% zachowanych oryginalnych podzespołów.
W wyjątkowych sytuacjach dopuszczalna jest rejestracja młodszego auta, jeżeli np. zostanie ono uznane za rzadkie, związane z istotnymi wydarzeniami historycznymi lub sportowymi. Może dokumentować także ważne etapy rozwoju motoryzacji lub niespotykane rozwiązania konstrukcyjne. Na wcześniejszą rejestrację i uzyskanie statusu zabytkowego może liczyć także pojazd:
użytkowany przez osoby powszechnie uznane za ważne dla historii,
wiernie odtworzony zgodnie z technologią okresu jego produkcji, który charakteryzuje się oryginalnym wykonaniem lub został odrestaurowany.
Każdorazowo o tym, czy dany pojazd otrzyma status zabytkowego, rozstrzyga konserwator.
Jak zarejestrować samochód jako zabytkowy?
Właściciel pojazdu, który chce zarejestrować go jako zabytkowy, powinien udać się do wydziału komunikacji i wypełnić tam stosowny wniosek, a także przedstawić kopie decyzji w sprawie wpisania auta do rejestru. Niezbędne jest również posiadanie zaświadczenia z przeprowadzonego badania pojazdu, co do zgodności z warunkami technicznymi. Takie poświadczenie wydawane jest w stacji kontroli pojazdów, a jego koszt wynosi 305 zł. Po wykonaniu tych czynności konieczne jest wyrobienie nowego dowodu rejestracyjnego, kompletu nalepek legislacyjnych, kontrolnej na szyby i pozwolenia czasowego.
Dlaczego warto zarejestrować samochód jako zabytkowy?
Klienci dokonujący wyceny u specjalistów z firmy rzeczoznawcaonline.pl najczęściej decydują się na rejestrację pojazdu jako zabytkowy ze względu na OC. Zamiast wykupywania rocznego ubezpieczenia mogą posiadać opcję krótkoterminową. Mimo to pojazd, który wyjeżdża na drogi publiczne, zawsze musi posiadać ważne OC. Dodatkowo status ten gwarantuje bezterminowe badanie techniczne – jest ono liczone od momentu wykonania przeglądu przed przerejestrowaniem auta.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Komisy
Komis Techniczny Paweł Radzikowski
woj. dolnośląskie53-140 Wrocław, Powstańców Śląskich 211-217
-
Samochody - naczepy, przyczepy
Inter-Camp Gabriela Tiszczenko
woj. podlaskie15-535 Białystok, Wiewiórcza 3C
-
Samochody - naczepy, przyczepy
Rob-Tech Robert Grudzka
woj. kujawsko-pomorskie85-461 Bydgoszcz, Srebrna 59
-
Motocykle, motorowery, skutery
S.A.W. Wojciech Skibicki
woj. kujawsko-pomorskie87-800 Włocławek, Kaliska 59