Materiał Partnera

Na czym polega diagnostyka pojazdu?

Na czym polega diagnostyka pojazdu?

Diagnostyka samochodowa to nic innego, jak prosty sposób na uzyskanie szybkiej informacji na temat stanu technicznego pojazdu. Służy do wykrycia problemów zarówno mechanicznych, jak i elektrycznych oraz ich naprawę w razie konieczności. Diagnostyk wykorzystuje specjalną aparaturę, dzięki czemu nie ma konieczności demontażu pojazdu. Co jest sprawdzane podczas takiego badania?

Co wchodzi w zakres diagnostyki samochodowej?

Podczas diagnostyki pojazdów wykonuje się szereg różnych czynności. Pierwszym elementem składowym jest diagnostyka komputerowa. Polega na podłączeniu testera do komputera pokładowego auta i wyszukiwanie ewentualnych błędów. Gdy odczytane parametry odbiegają od tych podanych przez producenta, konieczna jest interwencja elektromechanika. W ten sposób można sprawdzić stan m.in. poduszek powietrznych, ABS czy silnika.

Stukanie w kołach? – czas na diagnostykę zawieszenia.

Diagnostyka zawieszenia ma za zadanie zapewnić bezpieczeństwo i komfort jazdy, dbając o jego stabilność i możliwość kierowania. Odnosi się do ruchu kół i ich położenia. Pozwala na wczesne wykrycie luzów w zawieszeniu, niepoprawnego działania amortyzatorów czy zużycie wahaczy. Należy niezwłocznie udać się na takie badanie, gdy usłyszymy stukanie w kołach, odbiegającą od normalnej reakcję kół na ruchy kierownicą lub nierównomierne ścieranie opon.

Co jeszcze można sprawdzić?

W ramach diagnostyki samochodowej można także skontrolować silnik – zużycie paliwa, oleju, zmierzyć poziom ciśnienia sprężania w cylindrach oraz dysfunkcję samego silnika. Diagnostyka zasilania pozwala ocenić średnie spalanie paliwa w czasie normalnego użytkowania samochodu. Wady układu zapłonowego wykrywa diagnostyka zapłonu. Kolejne elementy, które poddawane są kontroli to stan układu hamulcowego, elektrycznego oraz nadwozia – m.in. stopień korozji oraz poziom eksploatacji elementów konstrukcyjnych.

Kiedy i gdzie wykonywać diagnostykę pojazdu?

Warto wykonywać diagnostykę zarówno posiadanych pojazdów, jak i tych, które są w planach zakupu. Coroczne, regularne odwiedzanie Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów Motozeg-Diagnostyka, pomoże utrzymywać samochód w dobrym stanie technicznym, bez konieczności wykonywania kosztownych i skomplikowanych napraw, wynikających z zaniedbania. Ponadto warto skorzystać z takiej usługi za każdym razem, gdy coś niepokojącego zwróci naszą uwagę podczas jazdy. Do takich objawów można zaliczyć m.in. zapalenie się lampek kontrolnych na desce rozdzielczej, problemy przy uruchamianiu, nagły spadek mocy w trakcie jazdy, niezidentyfikowane stukoty czy zwiększające się spalanie.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy