Na czym polega działanie zaworów oddechowych?
W cysternach i zbiornikach stosuje się różnego typu akcesoria, wśród których jednymi w ważniejszych są zawory. Dla ochrony przed skutkami przekroczeń granicznych ciśnień w instalacjach, zwłaszcza podczas napełniania lub opróżniania medium, stosuje się zawory oddechowe. Przeczytaj, na czym polega działanie zaworów oddechowych i w jaki sposób chronią cysterny i zbiorniki przed eksplozją lub implozją.
Czym są zawory oddechowe?
Podstawowym zadaniem zaworów oddechowych jest ochrona cystern i zbiorników bezciśnieniowych przed uszkodzeniem, spowodowanym przekroczeniem maksymalnego podciśnienia lub nadciśnienia. Ich działanie polega na automatycznym regulowaniu, czyli wyrównywaniu ciśnienia. Jednocześnie zapewniają skuteczne odseparowywanie zawartości zbiornika od otoczenia, zwłaszcza podczas opróżniania i napełniania cysterny lub zbiornika. Oprócz funkcji hermetyzacji zabezpieczają także zawarować zbiorników przed dostawaniem się nieczystości i zapobiegają wydostawaniu się niebezpiecznych oparów na zewnątrz.
Rodzaje zaworów oddechowych
W zależności od kierunku przepustowości wyróżniamy zawory nadciśnieniowe, które odprowadzają nadmiar ciśnienia z wnętrza zbiornika oraz zawory podciśnieniowe, których zadaniem jest uzupełnianie ciśnienia wewnętrznego. Bardzo często stosuje się uniwersale zawory dwustronnego działania – zawory nadciśnieniowo-podciśnieniowe. Jeszcze innym typem są zawory oddechowe z przerywaczami ognia, które chronią zbiornik przed dostaniem się płomienia do jego wnętrza. Z pełnym asortymentem zaworów oddechowych zapoznać się można, odwiedzając witryną internetową dystrybutora armatur i akcesoriów do cystern Ceres ze Straszyna koło Gdańska, który oferuje także armaturę kriogeniczną, dennice do zbiorników, włazy do cystern samochodowych itp.
Zastosowanie zaworów oddechowych
Dzięki wyjątkowej skuteczności, która zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa, zawory oddechowe stosowane są w różnych instalacja w wielu branżach przemysłu i w transporcie. Szczególne znaczenie mają przy zabezpieczaniu cystern samochodowych i kolejowych, a także zbiorników kontenerowych i innych przystosowanych do transportu i przechowywania cieczy i gazów. Zawory oddechowe montuje się na króćcach buforowych lub oddechowych, które znajdują się najczęściej u góry zbiornika.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana