Rola i znaczenie agregatów prądotwórczych w warsztatach samochodowych
Agregaty prądotwórcze są niezwykle przydatne w sytuacjach utrudnionego dostępu do sieci elektrycznej, np. w podczas imprez w plenerze. Poza tym są niezastąpione w przypadku przerw w dostawie prądu czy podczas awarii. Urządzenie warto mieć w gospodarstwie domowym, a także w miejscu pracy. W artykule piszemy o zastosowaniu agregatów w warsztatach samochodowych.
Rodzaje agregatów prądotwórczych
Generator prądotwórczy to urządzenie pełniące funkcję rezerwowego źródła prądu wytwarzanego w prądnicy napędzanej silnikiem. Prąd elektryczny uzyskuje się poprzez spalenie paliwa (np. olej napędowy, gaz ziemny, propan, benzyna), a następnie przemianę energii mechanicznej na elektromotoryczną. Przekształcenie tych form energii odbywa się kolejno w silniku, a następnie w alternatorze. Wytworzenie prądu możliwe jest głównie dzięki zjawisku indukcji elektromagnetycznej. W zależności od rodzaju silnika, wyróżnia się generatory:
na gaz płynny,
z silnikiem diesla,
z silnikiem benzynowym (dwu- lub czterosuwowym).
Natomiast ze względu na konstrukcję i przeznaczenie, agregaty prądotwórcze dzieli się na:
mobilne,
stacjonarne,
do zabudowy,
zewnętrzne.
Do czego przydaje się agregat prądotwórczy w warsztacie?
W rezerwowe źródło prądu zaleca się wyposażyć warsztat samochodowy np. wtedy, gdy podczas realizacji usług wielu pracowników korzysta jednocześnie z elektronarzędzi. Taka sytuacja może czasem grozić przeciążeniem sieci i awarią. Agregat zapobiega przestojom w pracy na wypadek braku ciągłości dostaw prądu lub usterek sieci elektrycznej. Poza tym, w ostatnim czasie rządy wielu europejskich krajów przestrzegały przed możliwymi przerwami w dostępie do elektryczności. Obserwując dynamicznie zmieniającą się sytuację geopolityczną w Polsce i na świecie, warto jest przygotować się na różne sytuacje. Generatory prądu można nabyć w sklepach specjalistycznych. W województwie mazowieckim przykładem takiego przedsiębiorstwa jest dystrybutor narzędzi do warsztatu TECHSUL.
Konserwacja i przechowywanie
Aby zachować niezawodność i wydajność generatora prądotwórczego, należy bezwzględnie przestrzegać informacji zawartych w instrukcji użytkowania urządzenia. Mowa tu przede wszystkim o zasadach pierwszego uruchomienia oraz czynnościach serwisowych. Należy używać wyłącznie płynów roboczych zalecanych przez producenta i wymieniać je z określoną częstotliwością. Bardzo ważne jest także miejsce przechowywania agregatu. Zależy ono od rodzaju urządzenia, ale zwykle należy umieszczać sprzęt w suchym i wentylowanym pomieszczeniu, zabezpieczonym przed działaniem wody i wilgoci.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana