Wszystko, co powinieneś wiedzieć o wymianie klocków hamulcowych!

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o wymianie klocków hamulcowych!

Klocki hamulcowe to część hamulców tarczowych znajdujących się w aucie. Składają się również z tarczy hamulcowej. Podczas hamowania, elementy te ścierają się i po jakimś czasie wymagają wymiany, aby sprawnie funkcjonować. Zobacz, co ile należy wymieniać klocki hamulcowe i co ma na to wpływ. Jak wymienić je w domu i ile kosztuje wymiana klocków hamulcowych?

Co ile należy wymieniać klocki hamulcowe?

Najczęściej, sam możesz stwierdzić, że przyszedł czas na wymianę klocków hamulcowych. Wydają one wtedy charakterystyczne dźwięki podczas hamowania – mogą na przykład piszczeć. Jednak obecnie, wiele aut z nowoczesnymi systemami, same sygnalizują zużycie klocków hamulcowych, przy pomocy zapalenia odpowiedniej kontrolki.

Częstotliwość wymiany klocków hamulcowych jest też uzależniona od stylu naszej jazdy i ilości przejechanych kilometrów. Znaczenie ma też jakość klocków hamulcowych. Inwestując więcej w ich zakup – możesz liczyć na dłuższy okres działania, bez konieczności ich wymiany.

Jeśli korzystasz z samochodu głównie do przemieszczania się po mieście i jeździsz spokojnie – zaleca się wymianę klocków hamulcowych co 30-50 tys. kilometrów. W przypadku bardziej dynamicznej jazdy, warto zrobić to nawet co 10-20 tys. kilometrów.

Jeśli Twoje auto jest głównie używane do przemierzania długich tras, na przykład po autostradach czy drogach szybkiego ruchu – przy spokojnej jeździe wymień klocki hamulcowe po 50-80 tys. kilometrów, a przy dynamicznej – po przejechaniu mniej niż 50 tys. kilometrów.

Żeby sprawdzić kondycję klocków hamulcowych i naprawić części samochodowe, możesz oddać auto do mechanika, albo zrobić to przy okazji odstawienia samochodu do warsztatu.

Jak samodzielnie wymienić klocki hamulcowe?

Nie musisz umawiać się do specjalisty w celu wymiany klocków hamulcowych. Możesz to zrobić samemu. Będziesz do tego potrzebować zestawu do wymiany klocków hamulcowych, czyli podnośnika, zestawu kluczy, drucianej szczotki, ściągacza, smarów i preparatu penetrującego.

Przystępując do wymiany klocków hamulcowych, ustaw samochód na płaskim terenie, a następnie wykonaj poniższe kroki:

  1. Podnieś auto na podnośniku i odkręć koło.

  2. Odkręć korek w zbiorniczku płynu hamulcowego.

  3. Odkręć zacisk i wepchnij znajdujący się w nim tłoczek.

  4. Zdejmij zawleczki zabezpieczające okładziny i wyjmij je.

  5. Wyczyść gniazda zaciskowe za pomocą drucianej szczotki.

  6. Nasmaruj prowadnice elementów ściernych.

  7. Wyjmij stare klocki hamulcowe i na ich miejsce włóż nowe.

  8. Nałóż zaciski i zawleczki zabezpieczające.

  9. Na koniec zamontuj koła.

Klocki zawsze wymieniane są parami – na przedniej lub tylnej osi auta. Można je również wymienić na obu osiach. Po wymianie klocków hamulcowych, przez pierwsze kilkaset kilometrów, staraj się nie hamować zbyt gwałtownie. Przy okazji wymiany klocków hamulcowych, możesz też wymienić płyn hamulcowy. Jego koszt to około 20-40 zł.

Ile kosztuje wymiana klocków hamulcowych?

Udając się na wymianę klocków hamulcowych do warsztatu, musimy zapłacić zarówno za ich wymianę, jak i za same klocki. Koszt wymiany klocków hamulcowych to mniej więcej 60-80 zł.

Decydując się na samodzielną wymianę klocków hamulcowych, zapłacimy jedynie za same klocki. Koszt klocków hamulcowych średniej klasy to około 80-100 zł za komplet na przednią i tylną oś auta.

Ile trwa wymiana klocków hamulcowych?

Wymiana klocków hamulcowych w samochodzie u specjalisty trwa od około pół godziny do godziny. Robiąc to samodzielnie, w zależności od Twoich umiejętności i doświadczenia, może to zająć nieco dłużej niż w warsztacie.

Regularna wymiana klocków hamulcowych to niezwykle istotna kwestia. Sprawny układ hamulcowy to podstawa bezpieczeństwa. Zadbaj o niego i o dobrą kondycję jego elementów.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy