Materiał Partnera

Wymiana klocków hamulcowych – krok po kroku

Wymiana klocków hamulcowych – krok po kroku

Z wymianą klocków hamulcowych nie warto zwlekać. Okładziny klocków wycierają się proporcjonalnie do przebiegu pojazdu. Największe zużycie notują auta eksploatowane w mieście. Co ważne, wymiana klocków nie jest trudna i można ją wykonać w przydomowym garażu samodzielnie. Nie wymaga też odpowietrzania układu hamulcowego. Jakie kroki musisz wykonać, by prawidłowo wymienić klocki w swoim aucie? Piszemy o tym w dalszej części.

Prawidłowy demontaż klocków hamulcowych

Cały proces rozpocznij od podniesienia auta i zdjęcia koła. Pamiętaj o zabezpieczeniu podnośnika, by ten nie opadł w trakcie pracy. Zaleca się stosowanie klinów i kobyłek. Po demontażu koła zobaczysz tarczę hamulcową z zaciskiem i jarzmem oraz umieszczonymi w niej klockami. Jak sugerują mechanicy z warsztatu Euro Auto w Rzeszowie, dobrze jest skręcić kołami tak, by zapewnić sobie maksymalny dostęp do mocowania jarzma. Jest ono skręcone zwykle na dwie śruby i umieszczone na dwóch prowadnicach. Po ich odkręceniu możesz swobodnie wyjąć jarzmo i klocki hamulcowe, a zacisk podwiązać, by nie zwisał na przewodzie hydraulicznym.

Jak założyć nowe klocki hamulcowe?

Praca nie ogranicza się tylko do założenia nowych klocków hamulcowych. Ważne jest to, by sprawdzić stan prowadnic. Powinny być nasmarowane, by zapewniać równomierny docisk klocków do tarczy. Dlatego oprócz samych klocków warto też wyjąć prowadnice, przeczyścić je i nasmarować. Poza tym wyjmij blaszki poślizgowe, na których zbiera się pył. Wyczyść też miejsce na jarzmie, w którym blaszki są zamontowane. Oczywiście jeśli nie masz możliwości wykonać takiego serwisu, wymiana klocków hamulcowych Rzeszów wykonywana jest w zakładzie Euro Auto. Po wyczyszczeniu wszystkich elementów pora na dopasowanie nowych klocków. Jeśli nie decydujesz się na zmianę tarcz, warto przeszlifować pilnikiem ranty klocków. Po co? Dzięki temu szybciej dopasują się do delikatnie zużytej tarczy hamulcowej. Nigdy nie ma ona idealnie gładkiej powierzchni, zwłaszcza jeśli pracowała wcześniej ze starymi klockami. Nowe klocki zakładaj na jarzmo po jego wyczyszczeniu i założeniu odświeżonych blaszek. Skręć wszystkie śruby mocujące i zakręć kołem, by sprawdzić, czy wszystko jest w porządku. W ten sposób możesz łatwo wymienić klocki hamulcowe samodzielnie!

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy