Zastosowanie wind samochodowych
Załadunek i rozładunek ciężarówek dystrybucyjnych i mniejszych samochodów dostawczych ze spaletyzowanym towarem wymaga zastosowania rampy załadowczej bądź windy samochodowej (windy załadowczej). W artykule piszemy o cechach charakterystycznych tego drugiego urządzenia. Wyjaśniamy, jak zbudowane są takie podnośniki i przedstawiamy ich najważniejsze zalety.
Czym są windy załadowcze do samochodów dostawczych?
Windy załadowcze, zwane też windami samochodowymi, burtami lub podestami załadowczymi, to konstrukcje montowane do tylnej części samochodów dostawczych. Ich podstawową funkcją jest ułatwianie samodzielnego operowania transportowanymi przesyłkami. Windy są przydatne głównie w przypadku towarów umieszczanych na paletach o stosunkowo dużej masie. Urządzenia dobiera się w zależności od marki pojazdu i sposobu zabudowy. Na rynku znajdziemy dziś wiele rodzajów takich podestów. Różnią się one od siebie m.in. mechanizmem składania i udźwigiem. Standardowo mogą przenosić obciążenia ok. 750-1000 kg. Przy czym same mają niewielką wagę, dzięki czemu nie obciążają nadmiernie pojazdu. Windy załadowcze dostępne na polskim rynku powinny spełniać stosowne normy europejskie.
Budowa wind samochodowych
Każdy podest załadowczy do samochodów dostawczych składa się z trzech podstawowych elementów:
platformy roboczej,
części łączącej z ramą pojazdu,
układu sterującego.
Podest montuje się do samochodu przy użyciu wahliwych ramion, których ruch umożliwia praca siłowników hydraulicznych sterowanych ręcznie lub za pomocą pilota. Mechanizm ten zapewnia stabilne przemieszczanie w różnych kierunkach oraz dostosowanie nachylenia burty. Windy załadowcze produkuje się z aluminium i wyposaża w dodatkowe zabezpieczenia i wzmocnienia w newralgicznych miejscach. Burty załadowcze można nabyć w specjalistycznych sklepach. Na Mazowszu jedną z firm oferujących tego typu sprzęt jest AMP Serwis.
Zastosowanie i zalety
Windy załadowcze przydają się głównie do załadunku i rozładunku towarów w centrach logistycznych, magazynach czy zakładach produkcyjnych. Korzysta z nich wiele przedsiębiorstw zajmujących się transportem czy dystrybucją różnych produktów. Oprócz tego, niektóre modele takich podestów mogą nawet pełnić funkcję windy dla osób niepełnosprawnych. Zakup tego produktu to dobra inwestycja dla firm, ponieważ urządzenie znacznie ułatwia i przyspiesza wykonywania czynności. Wśród innych zalet można wymienić m.in.:
bezpieczeństwo użytkowania,
niezawodność,
prostą obsługę,
większą elastyczność w logistyce.
Poza tym, rozwiązanie to może przyczynić się do redukcji kosztów poprzez zminimalizowanie uszkodzeń przesyłek i możliwość zaangażowania mniejszej liczby pracowników.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana