Typowe usterki mechaniczne wózków widłowych

Spis treści
- Które układy wózka są najbardziej narażone na awarie.
- Wycieki z układu hydraulicznego
- Zużycie opon
- Awarie układu napędowego i kierowniczego
- Jak zapobiegać awariom?
Każde urządzenie mechaniczne, niezależnie od tego jak dobrze zostało wykonane, prędzej czy później padnie ofiarą usterki. Wózki widłowe są, jako sprzęty pracujące pod wysokimi obciążeniami, szczególnie na nie narażone. Jakie rodzaju awarie występują w tego typu maszynach najczęściej, czym są spowodowane i w jaki sposób można im skutecznie zapobiegać? Dowiesz się tego wszystkiego z poniższego artykułu.
Które układy wózka są najbardziej narażone na awarie.
Poszczególne podzespoły i części wózka widłowego są w różnym stopniu poddawane obciążeniom i zużyciu elementów. Dlatego wśród nich występują układy narażone na występowanie awarii bardziej niż pozostałe. Do tej grupy zdecydowanie należą widły, czyli kluczowy element wózka – w wyniku awarii wideł, cała maszyna nie jest w stanie spełniać swojego zadania. Typowym problemem z widłami jest ich wygięcie lub skręcenie, spowodowane nadmiernym obciążeniem. Uszkodzeniu mogą również ulec odpowiadające za ruch wideł zawory i złącza, a także łańcuchy – w ich przypadku przyczyną awarii może być korozja lub pęknięcie zmęczeniowe
Wycieki z układu hydraulicznego
Wózki widłowy wykorzystują układy hydrauliczne zasilane specjalnym olejem – olej jest niezbędny, ponieważ to on odpowiada za przenoszenie energii z napędu do ruchomych elementów wózka. Nieszczelności w obrębie układu hydraulicznego, które wynikają np. z wystąpienia korozji lub zużycia uszczelek powodują wyciek oleju i tym samym wadliwą pracę hydrauliki.
Zużycie opon
Wózek widłowy nie rozwija dużych prędkości, mimo to i tak potrzebuje bardzo dobrej przyczepności do podłoża w magazynach i halach fabrycznych. Wysokie obciążenia oraz tarcie powoduje, że ogumienie wózków widłowych ściera się, tracąc swoją przyczepność. Zużyte lub w innym sposób uszkodzone opony należy jak najszybciej wymienić.
Awarie układu napędowego i kierowniczego
Bardzo poważnym a jednocześnie dość często dotyczącym wózków widłowych problemem są awarie jednostki napędowej, skrzyni biegów oraz układu kierowniczego. Spowodowane one są zazwyczaj korozją lub zużyciem komponentów, a także np. wyciekiem płynów eksploatacyjnych.
Jak zapobiegać awariom?
Usterki wózków prowadzą najczęściej do całkowitego wyłączenia ich z użytku, a tym przestoju w pracy. Aby tego unikać należy przede wszystkim zaopatrywać się wyłącznie w sprawdzone wysokiej jakości części zamienne – szeroki wybór oryginalnych części znajdziemy w ofercie firmy Inicjatywa Północno-Zachodnia. Drugim warunkiem jest częste wykonywania profilaktycznych kontroli stanu technicznego wózka. W czasie kontroli zużyte lub uszkodzone komponenty są wymieniane na nowe, co pozwala zapobiegać wystąpieniu awarii.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Samochody - regeneracja podzespołów
Auto Elektro Klima Daniel Mazurkiewicz
woj. dolnośląskie50-541 Wrocław, al. Armii Krajowej 57C
-
Samochody - diagnostyczne usługi
MT Conticars - Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów, Myjnia samochodowa
woj. śląskie43-180 Orzesze, Mikołowska 88
-
Samochody - stacje obsługi, mechanicy
U Grześka Auto Service Grzegorz Zielewski
woj. łódzkie95-100 Piaskowice 11